T1900N18TOFVTXPSA1
Contact Now
T1900N18TOFVTXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 1810 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2840 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : 135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AC
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 39000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : T1900N
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : STD THYR/DIODEN DISC BG-T7526K-1
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 2840 A Single Clamp On TO-200AC