ATTINY24V-10PU
Contact Now
ATTINY24V-10PU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 12
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : USI
Package : Tube
EEPROM Size : 128 x 8
Program Memory Size : 2KB (1K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : AVR® ATtiny
Supplier Device Package : 14-PDIP
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 10MHz
Base Product Number : ATTINY24
Description : IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Model Number : ATTINY24V-10PU
Contact Now
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 14-PDIP