PIC18F4520-I/P
Contact Now
PIC18F4520-I/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of I/O : 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1.5K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 40-PDIP
Data Converters : A/D 13x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 40MHz
Base Product Number : PIC18F4520
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Model Number : PIC18F4520-I/P
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP