PIC16F877-04/PQ
Contact Now
PIC16F877-04/PQ
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-QFP
Number of I/O : 33
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 368 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : External
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 44-MQFP (10x10)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 4MHz
Base Product Number : PIC16F877
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP
Model Number : PIC16F877-04/PQ
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-MQFP (10x10)